La XXXIIIa Trobada de la Marina Alta reivindica el valencià com la llengua d’accés al plurilingüisme i a un futur d’oportunitats

  • La Trobada d’Alcalí reuneix més de 10.000 persones.

  • Les dues Trobades celebrades a la Ribera i la Marina Alta sumen 40.000 assistents.

Les Trobades d’Escoles en Valencià van nàixer fa 33 anys a la Xara (Marina Alta) i a Benifaió (la Ribera). Des d’aquella primavera de 1985, la Federació d’Associacions per la Llengua – Escola Valenciana ha organitzat més de 500 festes per reivindicar el valencià en tots els àmbits. Aquests aplecs per la llengua lliguen la dignitat i la qualitat de l’ensenyament en valencià, la música, la literatura, el cinema, les manifestacions de cultura popular i la festa amb la demanda social de crear un País Valencià per viure plenament en valencià. Sense complexos. La ciutadania del futur està present a les Trobades. Els milers de xiquets i xiquetes educades en valors d’amistat, respecte i estima vers les diferents llengües i cultures gaudeix de les activitats mentre aprén la riquesa de parlar valencià.

La setmana passada la Trobada de la Ribera i hui la de la Marina Alta han aconseguit crear un ampli teixit social: vora 40.000 persones agermanades, fusterianament, amb el lema ‘Nosaltres, pel valencià’. El president d’Escola Valenciana, Vicent Moreno, s’ha mostrat ben satisfet amb l’arrancada de les Trobades: «Escola Valenciana, des del respecte i la convivència entre cultures, pretén que tot l’alumnat tinga les mateixes oportunitats quan encare el món laboral. El valencià garanteix el plurilingüisme. Per tant, sumar llengües és una aposta de futur».

En aquesta línia, Moreno ha remarcat: «El nostre model d’escola es basa en el coneixement de les diferents cultures que conviuen al País Valencià i en la construcció de la igualtat lingüística. Ara com ara, cal deixar pas a realitats educatives que aposten per l’aprenentatge de les llengües com un camí que ens obrirà de bat a bat les portes del món i a un futur d’oportunitats. Escola Valenciana planteja el valencià com la llengua que ens dóna accés al coneixement i ens ajuda a aprendre altres llengües».

Alcalalí: XXXIIIa Trobada de la Marina Alta

Aquesta jornada de convivència entre les escoles, les famílies i els veïns de tota la comarca ha evidenciat el ventall d’oportunitats que ofereix saber valencià i poder utilitzar la llengua en tots els àmbits. La membre de la Coordinadora d’Associacions de Pares per l’Ensenyament en Valencià –CAPPEV–, Mònica Mestre i Bertomeu ha agraït l’esforç i la coordinació dels mestres i les associacions de tota la comarca en l’organització de la Trobada, alhora que ha al·ludit a una de les novetats d’enguany: «La Mostra de la cançó es basa en la creació de cançons en valencià amb motiu de la Trobada. Abans del concert de la Gira hem volgut oferir una mena de ‘preconcert’ protagonitzat per grups de xiquetes i xiquets, que ens han donat a conéixer les cançons que han fet a classe de música».

Entre la gran varietat d’activitats que ha oferit la XXXIIIa Trobada, cal esmentar els més de 60 tallers escolars confeccionats per les escoles i les associacions, actuacions, teatre, jocs esportius, carrers temàtics dedicats a la biodiversitat i als esports, exposicions, contacontes, jocs tradicionals, danses populars, la cercavila ‘Nosaltres, pel valencià’ desfilant pels carrers amb la participació dels centres educatius de la Marina Alta, els cabuts del grup de danses del Portitxol de Xàbia, la Banda de Parcent, la Batucada ‘Colp i Repic’ de Xaló, la Banda juvenil ‘La Primitiva’ de Castell de Castells, al ritme del tabalet i la dolçaina, la dansà de la Marina amb el Grup de danses Morro Falquí de Benitatxell, el Grup de danses d’Ondara i el Grup de danses de Xaló.

Les Trobades de la Marina Alta ressalten el valor del pas del temps a través de les exposicions de fotografies antigues i actuals gràcies a la complicitat de les veïnes i els veïns. En l’anterior festa per la llengua al Vergel, l’organització va recopilar una valuosíssima mostra d’imatges de l’arquitectura municipal que plasmava l’evolució i recollia dècades de canvis urbans. Enguany, la Coordinadora ha pogut exhibir “Alcalalí ara i adés”: «Tot el poble s’ha mobilitzat per aportar fotografies dels seus àlbums i ajudar-nos a reconstruir la transformació d’Alcalalí amb el pas del temps. Hem sigut testimonis dels canvis estructurals i socials que s’han produït en el nostre poble. Hem vist el contrast entre el passat i el present. És una exposició molt bonica», ha expressat la portaveu de la CAPPEV, Mònica Mestre i Bartomeu. La Trobada ha comptat amb dues exposicions més: “La mirada curta” i “Joan Fuster”.

L’Ajuntament de l’Alcalalí ha comptat amb la col·laboració dels ajuntaments de la comarca: el Verger, Beniarbeig, Benidoleig, Benigembla, Benissa, Dénia, El Poble Nou de Benitatxell, els Poblets, Gata de Gorgos, la Xara,  Murla, Ondara, Orba, Parcent, Pedreguer, Pego, Ràfol d’Almúnia, Senija, Teulada, Xàbia i Xaló.

El concert de la Gira d’Escola Valenciana amb El Diluvi, Sva-Ters, Tesa i Cactus ha fet vibrar a xicotets i grans, i ha penjat el cartell ‘fi de festa’ a una intensa jornada de Trobada. Un gran nombre de representants polítics dels pobles veïns han acudit a Alcalalí per commemorar els 33 anys de Trobades a la Marina Alta.

La festa pel valencià ha comptat amb la presència de l’alcaldessa d’Alcalalí, M. Isabel Molina, que s’ha mostrat satisfeta de què Alcalalí haja sigut per primera vegada el poble amfitrió de la Trobada: «Fa molt de temps que ho estàvem esperant. Fem una valoració molt positiva de la jornada, hi ha moltíssima gent, els carrers s’han fet menuts; ha sigut fantàstic, tot un èxit de participació» i ha conclòs: «La Trobada és la festa de la nostra escola: plurilingüe i multicultural». Aquest esdeveniment clau en la comarca ha comptat amb la presència del director general de Política Educativa, Jaume Fullana, i el director de la Seu Universitària de Dénia, Alexandre Peretó, que ha fet valdre «la tasca de més de 30 anys de vertebració social en valencià» i ha encoratjat l’organització «a seguir endavant amb la mateixa il·lusió que fins ara».

 

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *

Amb el suport de: